Det sker i AalborgMad i byen

Jazz og grill på Elbjørn: Eksklusiv pris med ClubAalborg

elbjørn aalborg

Elbjørn startede sit liv på vandet som isbryder.

Fra 1956 – 1994 var den således en del af den danske isbrydertjeneste men har siden 2004 ligget til kaj i Aalborg havn, hvor den har fungeret som restaurant. Sidste år overtog den nye ejer Martin Lassen det ikoniske skib med den spændende historie.  Restauranten går nu under navnet Restaurant Den Gamle Frue MS Elbjørn.

Det var med store ambitioner, at den nye ejer overtog restauranten: “Vi skal have Elbjørn tilbage til sin storhedstid. Vi kan virkelig mærke, at mange nordjyder har et helt specielt forhold til det her skib, og det forpligter selvfølgelig,” fortalte restaurantchefen Michael dengang til MigogAalborg.

Siden er der også sket en masse på Elbjørn, og denne sommer er ingen undtagelse.

Kom med til grill og jazz

Derfor inviterer Elbjørn til en hyggelig grill- og jazzfest d. 14. juli kl. 13.00.

East Harbour Jazz band stiger ombord på skibet og spiller op til bådfest på dækket. Bandet, der har base i Aalborgs østhavn, består af rutinerede og entusiastiske jazzveteraner, som spiller en glad swingende jazzmusik, hvis rødder i New Orleans- og Dixielandjazzen altid er tydelige.

Der er altså lagt i kakkelovnen til en rigtig festlig eftermiddag, hvor der også tændes op i grillen, og der vil være buffet med masser af forskellig slags kød, salat og brød.

Det er sommer, de fleste har ferie, og vejret kan vi ikke klage over. Så hvad er egentlig mere oplagt end at bruge en eftermiddag på dækket af Elbjørn med jazz, grill og masser af hygge?

Spar med ClubAalborg

Som medlem af vores fordelsklub ClubAalborg har du mulighed for at sikre dig en plads til arrangementet til kun 119 kroner for dig og en ledsager. Prisen for ikke-medlemmer er 149 kroner.

ClubAalborg er vores fordelsklub, som gør det nemmere og billigere for dig at bruge din by.

Vi sender en digital goodiepack ud til alle vores medlemmer d. 1. hver måned. Den er spækket med fordele og rabatter til byens bedste spisesteder og butikker. Det koster kun 35 kr. om måneden at være medlem, og du kan melde dig ind lige her – uden binding.

I denne måned kan du bl.a.: